13 listopada 2015

Tropem nieznanych pomników

Opublikowano: 13.11.2015, 8:54

Ten niepozorny pomnik mijają wszyscy podróżujący do Kozłówki trasą przez Skrobów. Choć stoi już za ogrodzeniem naszego parku, to jego powstanie z pewnością jest związane z mieszkającymi tu niegdyś ludźmi. Kamienny monument w kształcie walca, ustawiony w lesie, jest dobrze widoczny z drogi, zwłaszcza o tej porze roku. Jednak aby przeczytać umieszczoną na nim inskrypcję, należy podejść bliżej. Z tablicy znajdującej się na obelisku wynika, że został on ufundowany z okazji „X. lecia Odrodzenia Zjednoczonej Polski”. Dopełnieniem napisu jest data 1918–1928. Najprawdopodobniej, pomnik został ufundowany przez Adama i Marię Zamoyskich (II ordynatów kozłowieckich). W województwie lubelskim jest jeszcze kilka pomników, wzniesionych w 10. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Najczęściej są to tablice, umieszczane na zwykłych, polnych kamieniach.