Muzeum Zamoyskich w Kozłówce

13 kwietnia 2016

Bakalaureaty arystokraty czyli nowa wystawa w Kozłówce

Opublikowano: 13.04.2016, 13:40

Od 29 kwietnia do 30 października br. w sali wystaw czasowych Muzeum Zamoyskich w Kozłówce będzie czynna wystawa „Bakalaureaty arystokraty. Wychowanie i edukacja dzieci w minionych wiekach”. Ekspozycja odnosi się do procesu zdobywania wiedzy od tradycyjnego kształcenia najmłodszych w rodzinie i nauki poprzez zabawę do tytułowego egzaminu dojrzałości. Ramy czasowe ekspozycji sięgają XVII wieku po lata 30. XX wieku. W spektrum zainteresowań są młodzi reprezentanci rodu Zamoyskich oraz innych rodzin arystokratów polskich z nimi skoligaconych. Przedstawieni zostaną m.in. późniejsi ordynaci, politycy, społecznicy i artyści.

 

Organizatorzy wystawy potraktowali określenie „edukacja” bardzo szeroko. Po pierwsze, nawiązali do „edukacji renesansowej”, przywołanej dzięki postaci Tomasza Zamoyskiego, przyszłego II ordynata na Zamościu. Zostaną tu zaprezentowane m.in. materiały Akademii Zamojskiej oraz portret młodego Tomasza na tle ksiąg. Drugim aspektem będzie „edukacja rodzinna”, czyli wychowanie w domu. Zaprezentujemy elementy wyposażenia pokoju dziecinnego (kołyskę, wannę do kąpania z funkcją bujania, metalowe łóżeczko, przedmioty do pielęgnacji niemowląt, zabawki itp.). Nieobca nam będzie tematyka edukacji wojskowej: militaria używane przez chłopców: szable, tarcza, misiurka, imitacje broni myśliwskiej. Będzie słowo o edukacji sportowej, m.in. w nawiązaniu do działalności Zamoyskich w Towarzystwie Gimnastycznym „Sokół” i do znaczenia organizacji dla wychowania fizycznego młodzieży oraz krzewienia patriotyzmu. Na wystawie znajdzie się miejsce dla wychowania religijnego (eksponowane katechizmy oraz prasa katolicka dla dzieci i młodzieży), a także artystycznego. Będzie mowa o edukacji w szkole oraz poprzez podróże zagraniczne.

Dla potrzeb wystawy zostanie zaaranżowany pokój dziecięcy z pełnym wyposażeniem. Nie zabraknie ikonografii przywołującej dzieci: obrazów, grafik i fotografii. Będą również ciekawostki związane z rodziną Zamoyskich: ich listy pisane w okresie edukacji, plany zajęć, dzienniczki itp.

 

Patronami medialnymi wystawy są: TVP Kultura, TVP Lublin, Radio Lublin, Spotkania z Zabytkami, wydawnictwo HistMag, portal Historia.org.pl, Panorama Lubelska, Lajf Magazyn Lubelski.

 

Projekt realizowany jest w ramach programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego: „Dziedzictwo kulturowe”, priorytet: „Wspieranie działań muzealnych”.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.